Sypialnia to jedno z ważniejszych dla nas pomieszczeń w domu.

Tam wypoczywamy, regenerujemy siły. Sypialnia jest pomieszczeniem w domu z którego zazwyczaj korzystamy tylko my, więc możemy sobie pozwolić przy projektowaniu na indywidualizm. Tak jak wnętrze mieszkania powinno być zachowane w spójnej stylistyce, wszystko powinno ze sobą współgrać, tak sypialnie możemy potraktować w sposób indywidualny. To nasz azyl i powinien wyglądać tak, abyśmy czuli się w nim dobrze. Jest jednak kilka ważnych zasad, których powinniśmy przestrzegać aby wnętrze było funkcjonalne i przyjazne.

Zanim zaczniemy urządzanie, warto jest mieć skrystalizowany pomysł na wnętrze. Temat przewodni i kolorystykę uzupełniamy elementami, które nadadzą sypialni charakteru. W sypialniach doskonale sprawdzają się elementy, które dają wrażenie ciepła i przytulności. Może to być puszysty dywan, pikowane elementy mebli, drewno, tkaniny. Nieodłącznym elementem jest nastrojowe światło. Wchodząc do sypialni powinniśmy odczuwać wyciszenie.

 

   Kłopot z zaprojektowaniem wymarzonej sypialni może pojawić się, kiedy nie mamy osobnego pomieszczenia przeznaczonego na tą funkcję. Wiele rodzin boryka się z problemem połączenia pokoju dziennego z funkcją spania. Jest wiele ciekawych rozwiązań takiej sytuacji, jednak muszą one być szczególnie przemyślane aby były ciekawe i funkcjonalne.
   Kiedy do zagospodarowania mamy wnętrze wysokie na minimum 380 cm warto pomyśleć o antresoli, której wielopoziomowość daje możliwość zaplanowania oddzielnego miejsca do spania, a pod nim na przykład miejsca do pracy. Przy mniejszej wysokości możemy wykonać podest na materac, a pod nim szafę lub funkcjonalne schowki, które przy ograniczonej przestrzeni odciążą naszą garderobę. Innymi sposobami efektownego wydzielenia miejsca do spania są baldachimy, kotary lub zabudowa łóżka we wnęce, czyli tak zwana alkowa. Przysłonięcia z tkanin o różnej przezierności dają ciekawe efekty. Jako przegrody można także zastosować drzwi przesuwne, harmonijkowe lub tafle szkła kolorowego lub mlecznego.
   Rozmiar łóżka powinien być odpowiednio dobrany do wzrostu osoby która będzie na nim spała. Przyjmuje się, że do wzrostu należy dodać 25 cm. Dostępne szerokości są bardzo różne. Najwęższe łóżko jednoosobowe ma 90 cm, minimalna szerokość dla dwóch osób to 160 cm. Pamiętajmy aby z trzech stron stelaża zostawić przynajmniej 60 cm. Do małych pomieszczeń wybierajmy delikatne w formie stelaże, bez wysokiego szczytu w nogach.
   Jedną z decydujących o naszym samopoczuciu kwestią jest dobór odpowiedniego materaca. Powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Zakupiony w profesjonalnym sklepie z materacami, gdzie obsługa doradzi i zaproponuje materac idealne do naszej wagi, sposobu spania i preferencji zdrowotnych.
   Jeśli nie możemy pozwolić sobie na garderobę, zadbajmy o dobrze zaprojektowaną szafę. Funkcjonalna szafa pozwoli nam utrzymać porządek. Aby ujednolicić przestrzeń możemy zabudować wnęki. Na półki wystarczy już 40 cm głębokości. W sypialni doskonale sprawdzają się również  komody z szufladami. Aby dostęp do szafy był wygodny, między szafą a łóżkiem powinno być zachowane minimum 80 cm.

   W sypialni powinniśmy unikać przestrzeni do pracy. Zamiast tego warto pomyśleć o toaletce. Stoliki nocne są nieodłącznym elementem. Aby w sypialni panował ład pomyślmy o stolikach nocnych z szafką lub szufladami.

Najlepszym miejsce na sypialnie jest strona zachodnia lub południowa. Jeśli konieczne jest umiejscowienie jej od wschodu, zadbajmy o przysłony okna chroniące nas przed ostrym, wschodzącym słońcem. Korzystnie na klimat sypialni wpływają tkaniny, jednak w małych pomieszczeniach nie przesadzajmy ze wzorami.

W sypialni możemy potrzebować różnego rodzaju oświetlenia. Przyda się światło do czytania, oświetlenie nastrojowe, oświetlenie szaf, światło dekoracyjne oraz światło ogólne, potrzebne chociażby do sprzątania. W sypialni sprawdzają się włączniki typu dimer, które pozwalają na regulację natężenia światła. Polecamy stosowanie źródeł o ciepłej, wyciszającej barwie.

Zasady dobierania kolorów dopasowujemy do temperamentu osoby. Ostrych barw radzimy unikać osobom, które mają kłopoty z zasypianiem. Ponieważ z sypialni korzystamy rzadziej niż z pomieszczeń dziennych,  możemy pozwolić sobie na nietuzinkowe połączenia. Najważniejsze abyśmy w wybranym rozwiązaniu dobrze się czuli.

Zadbajmy o ciekawe dodatki, które dopełnią całości.