Czy macie miejsce na swoją funkcyjną garderobę? Coraz częściej, już w fazie projektu koncepcji domu lub mieszkania, bierzemy pod uwagę garderobę. Co zatem powinno znaleźć się w garderobie, aby była funkcjonalna? Podpowiadamy jakie wymiary mebli  zabudów zastosować oraz jakie wybrać oświetlenie? Zdradzamy jakie rozwiązania zastosować, aby nadać pomieszczeniu unikatowy charakter?

Niezaprzeczalną zaletą posiadania odrębnej garderoby jest uwolnienie przestrzeni mieszkania bądź domu od zajmujących dużo miejsca szaf czy komód. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań w garderobie ułatwia również organizację i gwarantuje porządek, a ubrania właściwie ułożone na półkach czy zawieszone na wieszakach nadają się do założenia bez konieczności prasowania.

Garderobą lokalizujemy niedaleko sypialni i łazienki lub wydzielamy z jednych z tych pomieszczeń. Istotnym jest, aby znajdująca się w przestrzeni prywatnej domu czy mieszkania garderoba spełniała swoją rolę i potrzeby wszystkich jej użytkowników. Należy więc pamiętać, aby pomieszczenie to miało ogólnodostępne wejście, na przykład z korytarza.

Idealny rozmiar funkcjonalnej garderoby

Wielkość garderoby zależy nie tylko od przeznaczonego na nią pomieszczenia. Niezwykle ważne jest również to, co będziemy w tym pomieszczeniu przechowywać. Czasem w garderobie przechowuje się jedynie odzież (w sytuacji, gdy dom lub mieszkanie posiada wydzielone pomieszczenie gospodarcze), a czasem również sprzęty i artykuły gospodarstwa domowego. Zakłada się, że minimalna wielkość garderoby powinna wynosić około 4 m2. Kiedy decydujemy się na dwie szafy głębokości 60 cm, ustawione pod dwiema, równoległymi ścianami, powinniśmy pamiętać o zaprojektowaniu od 100 do 150 cm wolnej przestrzeni pomiędzy nimi.

Podczas projektowania garderoby najistotniejszym jest, aby spełniała ona potrzeby wszystkich domowników. Ważne jest ustalenie, co będziemy w tej garderobie przechowywać, gdyż na tej podstawie możliwe jest dopasowanie wymiarów mebli czy zabudów czy dobranie odpowiednich akcesoriów.

Wyposażenie garderoby

Najprostszym rozwiązaniem, obecnym w każdej garderobie, są półki. Najlepiej poukładać na nich koszulki czy swetry, idealnie sprawdzą się również jako przestrzeń do przechowywania butów, torebek czy większych toreb podróżnych i walizek. Półki blisko sufitu wykorzystujemy do przechowywania pudeł, galanterii rzadko noszonej, pościeli. Często w garderobie znajdziemy wąską wysoką wnękę służącą przechowywaniu deski do prasowania i żelazka.

Innym powszechnie stosowanym w garderobach rozwiązaniem jest montaż drążków i relingów, umożliwiających powieszenie ubrań na wieszakach. Najczęściej wykorzystuje się je do przechowywania sukni, spódnic, spodni, garniturów oraz kurtek i płaszczy sezonowych. W zależności od rodzaju przechowywanej odzieży relingi montowane są na różnych wysokościach:

  • aby powiesić suknie czy dłuższe płaszcze drążek należy zamontować na wysokości ~1,75 m;
  • koszule czy standardowej długości marynarki potrzebują 0,90 – 1,10 m;
  • do powieszenia spodni niezbędna jest przestrzeń 1,20 m pod relingiem.

Bardzo funkcjonalne są w przestrzeni garderoby szuflady. Są idealne do przechowywania bielizny i drobnych dodatków do ubioru. Warto, aby znajdowały się one w łatwo dostępnym miejscu. Ponadto szuflady wykorzystywane są jako przestrzeń na buty. Takie szuflady są zazwyczaj montowane nisko, a ich wielkości w świetle zależą od ilości i rodzaju przechowywanego obuwia.

Aby ułatwić sobie korzystanie z garderoby warto podzielić ją na strefy. Przestrzeń przeznaczoną do przechowywania bielizny czy ubrań codziennych zlokalizujmy najbliżej łazienki, w łatwo dostępnym miejscu. Magazynowanie sezonowych kurtek czy płaszczy wymaga funkcjonalnych drążków czy relingów, jednak strefa ta nie musi być dostępna przez cały czas użytkowania. Korzystnie jest głębsze półki, do których dostęp jest utrudniony, przeznaczyć na rzadko używane torby czy walizki. Istotne jest również wydzielenie przestrzeni ewentualnej wnęki czy szafy gospodarczej.

Organizacja funkcjonalnej garderoby

Istnieje wiele rozwiązań ułatwiających organizację przestrzeni garderoby. Warto stosować różnego rodzaju pudła kartony czy organizery, które dzisiaj dostępne są w wielu wersjach materiałowych i kolorystycznych. Dzięki nim garderoba może zyskać zupełnie nowego, oryginalnego charakteru. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są wysuwane kosze, które ułatwiają dostęp do tego, co zostało schowane głębiej. Dzięki zastosowaniu takich koszy mamy także wgląd na całą ich zawartość. Ciekawe rozwiązania dla garderoby znajdziecie tutaj.

Funkcjonalne świetlenie

Niezwykle ważną rolę pełni w garderobie oświetlenie. Aby wszystkie zakamarki były dobrze oświetlone zaplanujmy kilka źródeł światła.  Światło ogólne, rozjaśniające całą przestrzeń, światła punktowe, które dokładnie oświetlą poszczególne półki. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest oświetleniowe wnętrza zabudowy, na przykład w postaci relingów ze zintegrowanym źródłem światła. Polecamy uzupełnienie światła ogólnego w czujnik ruchu. Dzięki światło automatycznie zapali się, gdy użytkownik garderoby wejdzie do środka.

Nie zawsze decydujemy się na przeznaczenie pod garderobę pomieszczenia z oknem. Dlatego kolejnym bardzo ważnym aspektem projektowania tego typu pomieszczeń jest wentylacja. Przede wszystkim należy podciąć drzwi, aby możliwa była cyrkulacja powietrza. Warto również zastosować osobny kanał wywiewny oraz kratkę kratkę wentylacyjną.
Propozycję dobrze rozplanowanej garderoby znajdziecie tutaj.